Jak poprawnie zamontować listwy przypodłogowe?

Facebook

Listwa przypodłogowa możne być zamocowana za pomocą klamr montowanych do ściany, lub za pomocą  kleju. Wyboru metody montażu dokonujemy w zależności od naszych preferencji.

Druga opcja jest szybka i wygodna, ale dość droga w porównaniu z klamrami. Na każde osiem metrów bieżących będziemy potrzebować bowiem jeden kartusz kleju, którego cena oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Mocowanie listew na klej nie wymaga wiercenia i jest bardzo wygodne. Trzeba jednak pamiętać, że tak zamontowana listwa staje się stałym elementem wyposażenia. Jeśli wiec będziemy kiedyś ponownie malować pomieszczenie musimy ją bardzo dobrze zabezpieczyć. Może się zdarzyć, że na skutek naprężeń element odkleja się od ściany. Ma to miejsce szczególnie często w przypadku wyboru listew nieelastycznych. Klejąc listwy przypodłogowe wybierajmy kleje dedykowane i sugerowane przez producenta. Można wybrać także montaż w formie samoprzylepnej taśmy jednak w tym wypadku również listwa może się odklejać od ściany. Jeśli chodzi o klej to montażu tą metodą nie poleca się jedynie gdy chcemy mieć możliwość szybkiego demontażu listew. Klej bowiem gwarantuje ich trwałe przyklejanie do ściany.

W przypadku montażu listew na klamry, lub szyny mamy do czynienia z autorskimi systemami producentów paneli laminowanych i winylowych. Przed rozpoczęciem wszelkiego rodzaju prac montażowych należy przeczytać instrukcję producenta. Możemy zamontować listwy mdf przy zastosowaniu klipsów montażowych. Polega to  na zamontowaniu w pierwszej kolejności elementu konstrukcyjnego do ściany, a następnie wczepienie listwy. Listwy wykończeniowe trzymają się na klamrach, lub szynie dzięki odpowiednim frezom po wewnętrznej stronie. Klamerki przytwierdza się kołkami co 40-50 cm oraz w odległości 5-10 cm od każdego narożnika.