Jak dobrze wybrać drzwi łazienkowe?

Facebook

Wybierając drzwi di łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów. Zazwyczaj zastanawiamy się nad  najodpowiedniejszym kolorem i wzornictwem. Pamiętać należy jednak o aspekcie praktycznym i względach bezpieczeństwa określonych w przepisach budowlanych. Prawo budowlane jasno określa, zarówno minimalną wielkość drzwi jak i ich wygląd.

Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych

Prawo budowlane nakazuje,  że drzwi do łazienki powinny być wyposażone w otwory wentylacyjne umożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza. Otwory te mogą mieć różną formę:

  • Kratka wentylacyjna – najstarszy i nadal często stosowany sposób na umieszczenie otworów wentylacyjnych w drzwiach. Kratki wentylacyjne montowane są w dolnej części skrzydła, a ich sporą zaletą jest to, że zazwyczaj mają wielkość wymaganą przez przepisy (min 220 cm²), co jest wyjątkowo istotne w łazienkach z piecem gazowym.
  • Podcięcia – podcięcia wykonywane są w dolnej krawędzi skrzydła w taki sposób, by między skrzydłem a podłogą powstała szpara, przez którą powietrze może swobodnie przepływać.
  • Tuleje – tuleje to okrągłe wycięcia w dole skrzydła. Wybierając to rozwiązanie, pamiętaj, by tuleje łącznie miały powierzchnię, która spełnia wymagania stawiane przez prawo budowlane. 
  • Szczeliny – jeśli szukasz najmniej widocznego rozwiązania, które będzie estetyczne i nowoczesne, postaw na drzwi ze szczeliną wentylacyjną, która jest szeroka, ale bardzo wąska, dzięki czemu niemal niewidoczna. 

Skrzydło drzwiowe o odpowiednich wymiarach

Według prawa budowlanego drzwi do łazienki powinny mieć minimum 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Bardzo ważne jest również, by skrzydło łazienkowe otwierało się na zewnątrz pomieszczenia. Nie zapomnij też, by dobrze przemyśleć stronę, na którą otwierają się drzwi. Najwygodniej będzie, jeśli włącznik światła będzie znajdował się po przeciwnej stronie niż zawiasy. 

Drzwi łazienkowe zapewniające prywatność

Łazienka to pomieszczenie, w którym potrzebujemy intymności i prywatności, a tę mogą zapewnić wyłącznie dobrze dobrane drzwi. Zadbaj o to, by model, który wybierzesz, wyposażony był w praktyczny i sprawnie działający zamek. Warto wiedzieć o tym, że zamki łazienkowe powinny również bez problemu dać się otworzyć od zewnątrz, tak, by w razie zasłabnięcia podczas kąpieli osoba z zewnątrz mogła wejść do łazienki. Warto również postawić na drzwi bez przeszkleń lub takie z jedną mleczną szybą w górnej części skrzydła.