Kiedy i jak wymienić silikon?

Facebook

Z biegiem lat fugi silikonowe w łazience i kuchni stają się porowate i nieszczelne, odbarwiają się, a nawet pleśnią. Nie tylko brzydko to wygląda, ale również może prowadzić do naruszenia konstrukcji wanny, brodzika czy zlewozmywaka. Jeśli woda przedostanie się przez nieszczelne fugi silikonowe za płytki, prysznic lub wannę, gromadzi się tam wilgoć, a to już prosta droga do rozrostu pleśni. Może ona stanowić zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza w kuchni. Zapobiega temu regularna wymiana silikonu w spoinach. Zalecamy wymianę fug silikonowych przynajmniej co 5 do 8 lat.

Usuwanie fug wokół wanny czy brodzika jest nieskomplikowane i każdy może zrobić to samodzielnie. Wystarczą proste narzędzia, powszechnie dostępne preparaty oraz nieco czasu.

Aby odnowić fugę, usuń starą za pomocą noża do fug lub płynnego zmywacza silikonu. Pozostałości możesz usunąć japońską szpatułką – jest to rodzaj szerokiej szpachelki. Wyczyść i odtłuść powierzchnię, a następnie nałóż podkład, który później zwiększy przyczepność silikonu sanitarnego. Teraz możesz nanieść spoinę za pomocą kartusza. Fuga wykonana z silikonu sanitarnego powinna być o ok. 2 mm szersza od wypełnianej szczeliny. Wynika to z faktu, iż po wyschnięciu silikon ulega nieznacznemu obkurczeniu. Większość  silikonów  wysycha w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Dokładny czas schnięcia znajdziesz na opakowaniu wybranego produktu.