Wypadające gniazdko  elektryczne

Facebook

Gniazdka elektryczne, które nie trzymają się ściany to częsty problem. Często bagatelizujemy to uważając, że to jedynie defekt estetyczny. Jednak niewłaściwie zamontowane gniazdko może z czasem przysporzyć większego problemu. W wyniku eksploatacji może dojść do całkowitego wypadnięcia obudowy na zewnątrz  i odsłonięcia przewodów elektrycznych co jest bardzo niebezpieczne. Warto zatem zawczasu zadbać o właściwy montaż gniazdka. Czasem  naprawa niestabilnego gniazdka elektrycznego może wiązać się jedynie z drobną korektą.  Zawsze jednak przed  rozpoczęciem jakichkolwiek prac, powinniśmy uprzednio wyłączyć prąd. Aby upewnić się, czy korki zostały poprawnie wyłączone, możemy spróbować uruchomić jeden ze sprzętów użytku domowego bądź zweryfikować to za pomocą specjalnego próbnika napięcia.

Po upewnieniu się że jest bezpiecznie możemy przystąpić do naprawy gniazdka elektrycznego. Może jednak okazać się, że naprawa nie będzie możliwa np. gdy odbudowa jest pęknięta.  Wtedy pozostaje nam tylko wymiana.

Aby unikać powyżej opisanych  problemów, powinniśmy odpowiednio użytkować wszystkie gniazdka elektryczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na odłączanie z kontaktów wszelkich sprzętów użytku domowego i nie tylko. Nigdy nie należy w tym celu ciągnąć za kabel, a wtyczkę należy wyjmować jedną ręką, drugą zaś przytrzymując gniazdko.