Jak znaleźć i rozpoznać pleśń w łazience?

Facebook

W zależności od skali i umiejscowienia pleśni możesz ją usunąć samodzielnie. Zanim weźmiesz się za plan usunięcia grzyba z domu, zidentyfikuj jego źródło. Typowe obszary, w których tworzy się pleśń to ściany, sufit, kafelki łazienkowe, fugi, umywalki, wanny, odpływy oraz ukryte miejsca w okolicach rur.
Upewnij się, że masz do czynienia z pleśnią, a nie zwyczajnym nawarstwieniem brudu. W łazience, w której znajdują się grzyby, unosi się charakterystyczny zapach wilgoci, nawet gdy pomieszczenie zdaje się zupełnie suche. Obecność pleśni potwierdzi też jej charakterystyczny wygląd – ciemny, błotnisty osad, niekiedy połyskujący od wilgoci. Zwróć też uwagę na takie zjawiska jak kruszący się tynk, odbarwione ściany, spękana farba, uszkodzone płytki czy zmniejszona twardość powierzchni. Mogą świadczyć o zalaniu łazienki, co zwykle prowadzi do powstawania i rozprzestrzeniania się grzyba.

Czym jest czarna pleśń i dlaczego powstaje?

Pleśń to rodzaj grzyba, który rozwija się w wilgotnych i ciepłych warunkach otoczenia. W mieszkaniach najczęściej pojawia się w pomieszczeniach takich łazienka, kuchnia lub pralnia, gdy ze względu na słabą wentylację przepływ powietrza w pomieszczeniu jest bardzo mały.
Rozwój czarnej pleśni na ścianach i sufitach w łazience rozpoczyna się zwykle wraz z gromadzeniem się pary wodnej po gorących prysznicach lub kąpielach. Jej powstawaniu sprzyja suszenie ubrań w łazience, zarówno na sznurku do bielizny, jak i z użyciem suszarki bębnowej – urządzenie rozgrzewa bowiem otoczenie w trakcie pracy.
Innymi przyczynami rozwoju drobnoustrojów mogą być nieszczelne rury, słaba izolacja lub intensywne stosowanie nawilżaczy powietrza.

Czy pleśń jest groźna dla zdrowia?

Zagrożenia dla zdrowia związane z pleśnią obejmują reakcje alergiczne, takie jak kichanie, katar, zaczerwienienie oczu i wysypka skórna. Szczególnie niebezpieczne jest dotykanie grzyba, które powoduje wejście w kontakt z jego zarodnikami. Na skutki uboczne obcowania z pleśnią najbardziej narażone są dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na problemy skórne i choroby układu oddechowego.
Co więcej, alergicy odczuwający objawy zapalne w kontakcie pleśnią zwiększają szansę na rozwinięcie astmy. Według WHO większość przypadków tej choroby u najmłodszych wynika właśnie z kontaktu z grzybem.