Czyszczenie pralki- co warto wiedzieć?

Facebook

Regularne czyszczenie pralki może istotnie wydłużyć jej żywotność, a także zapobiegać poważnym usterkom. Zanim przystąpisz do czyszczenia, pamiętaj o odłączeniu jej od prądu i o zakręceniu zaworu z wodą.
 

 Co czyścić regularnie? Dlaczego czyścić?Jak często czyścić? W jaki sposób czyścić?
 Filtr pompy odpływowej W filtrze często zatrzymują się drobne elementy – guziki, monety, włosy, resztki materiałów. Grozi to zatkaniem odpływu wody. Mniej więcej raz na 20 prań; czyli raz na 3 miesiące. Najpierw spuść wodę zalegającą w filtrze, ostrożnie otwierając klapę filtra znajdującą się w dolnej części pralki. Zanim poluzujesz klapę, podłóż pod jej otwór miednicę! Wyjmij filtr i usuń zalegający tam osad.
 Szuflada na detergenty Zbierający się tam brud zostanie zaabsorbowany przez wodę i dostanie się do bębna podczas prania. Co ok. 5 prań. Wyjmij ostrożnie szufladę z pralki i przepłucz ją pod bieżącą wodą.
 Bęben pralki Nieczyszczony bęben może wydzielać nieprzyjemny zapach – z powodu gromadzącej się w nim pleśni. W zależności od potrzeby – jeśli z bębna dobiega nieprzyjemny zapach. Przetrzyj gumową uszczelkę wilgotną szmatką, zbierając bród. Następnie nastaw puste pranie po tym, jak uprzednio wlejesz do środka detergent do czyszczenia pralek lub ocet.

Aby pralka służyła nam jak najdłużej, warto ponadto stosować środki zapobiegające osadzaniu się kamienia i brudu na grzałce i innych elementach, jak również kontrolować przewód doprowadzający wodę. Jeżeli tylko pojawią się na nim pęknięcia, czas go wymienić. W celu usunięcia kamienia i zabrudzeń możemy postawić na dedykowane w tym celu preparaty i  stosować je regularnie do każdego prania. Do okazjonalnego czyszczenia możemy też użyć rzeczy ogólnie dostępnych w naszym gospodarstwie domowym jak soda, ocet czy tabletki do zmywarki. Wtedy należy ustawić długi  cykl z najwyższą temperaturą, umieścić  środek czyszczący w szufladzie na detergent lub bezpośrednio w pustym bębnie pralki i oczywiście nie wypełniać bębna pralki praniem.