Sedes do małej łazienki

Facebook

Aktualnie, ze względu na duży koszt mieszkań, zmuszeni jesteśmy do posiadania małej łazienki. Na szczęście obecnie dostępne są też rozwiązania, które pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń nawet w małych łazienkach.

Sedes do małej łazienki – kompaktowe rozwiązanie

Toalety o kompaktowych rozmiarach oczywiście posiadają wszystkie niezbędne funkcje klasycznych, regularnych sedesów. Tego typu sedes w niewielkiej łazience będzie jedynie zajmował mniej miejsca – nie oznacza to jednak, że będzie on mniej wygodny w użytkowaniu, czy zachowaniu czystości. Na początek warto dowiedzieć się, jakie optymalne parametry powinien spełniać funkcjonalny i komfortowy sedes do małej łazienki. Należy wziąć tu pod uwagę przede wszystkim zasady ergonomii. Boczna krawędź miski wc od ściany powinna wynosić minimum 15-20 cm, natomiast przednia krawędź miski wc od ściany naprzeciwko powinna wynosić co najmniej 90 cm. Wymiary typowych ubikacji to 55 cm x 40 cm. W pomieszczeniach o małych rozmiarach często nawet 1 cm jest istotny, a modele sedesów do małej łazienki są w stanie być mniejsze nawet o 5 cm, dzięki czemu jakość eksploatacji całej łazienki jest znacznie wyższa. Miska kompaktowa może różnić się kształtem, kolorem, zastosowanym materiałem, sposobem instalacji oraz konstrukcją. Czas poznać idealny sedes do małej łazienki!

Kompaktowy sedes – materiał oraz kolor

Dziś spora większość modeli ubikacji dostępnych na rynku wykonana jest z ceramiki sanitarnej. Jest to bardzo dobry materiał, który wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, zadrapania, czy przebarwienia. Dodatkowo środki czystości mają na nią niemal obojętny wpływ. Warto podkreślić, że większość takich sedesów ma śnieżnobiały kolor. W przypadku małych łazienek powyższe cechy to same atuty. W niewielkich sanitariatach dobrze jest unikać wymyślnych form, czy jaskrawych, nietypowych kolorów, dlatego też klasyczny, biały sedes o typowej, opływowej lub geometrycznej formie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Sedes do małej łazienki – wiszący, czy stojący?

Obecnie na rynku dostępne są modele stojące oraz podwieszone. W przypadku sedesów do małej łazienki oba te rozwiązania będą miały swoje plusy i minusy. Plusem podwieszanej ubikacji będzie łatwe czyszczenie podłogi i możliwość wykorzystania przestrzeni nad zabudową jako półki, jednak sam sedes będzie droższy niż wc stojące, co należy mieć na uwadze. Jeżeli jednak budżet nie jest dla ciebie ograniczeniem to model podwieszany będzie bardziej nadający się do tego typu przestrzeni.

Sedes pionowy, poziomy czy narożny?

Ostatnim parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest sama konstrukcja sedesu do małej łazienki. Można wybrać pomiędzy modelami z poziomym odpływem, pionowym odpływem oraz modele narożne, które instalowane są w rogu łazienki. Często wybór odpowiedniej konstrukcji może spowodować konieczność niewielkiego remontu, przerobienia dopływu wody lub odprowadzenia kanalizacji. Musisz wówczas zastanowić się, czy poniesione koszta i czas będą miały rzeczywisty wpływ na poprawę jakości użytkowania twojej łazienki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na sedes do małej łazienki narożny, który dzięki usytuowaniu między dwoma ścianami dobrze chowa część zbiornika, a uzyskana w ten sposób przestrzeń może być funkcjonalnie wykorzystana.

Wybór kompaktowego wc do twojej małej łazienki nie jest tak skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek i będziesz mógł się cieszyć komfortową i ergonomiczną łazienką – nawet jeżeli jest ona niemal mikroskopijnych rozmiarów.