Naprawa cieknącego kranu

Facebook

Cieknący kran w kuchni, łazience czy pod prysznicem to przede wszystkim zjawisko irytujące i nieestetyczne. Kapiące krople lub strużki wody mogą powodować powstawanie osadu i rdzy, które po czasie będą trudne do usunięcia. Dodatkowo dochodzą do tego straty wody, czyli wyższe rachunki za wodę, której de facto nie używamy.

Od czego zacząć naprawę cieknącego kranu?

W konstrukcji baterii najczęściej zawodzą elementy wymienne, jak np. uszczelka, napowietrzacz czy wylewka. Mają one stały kontakt z wodą, są ruchome i intensywnie używane. Jeśli zauważymy nieprawidłowości w funkcjonowaniu baterii umywalkowej – m. in. stale cieknący kran, nierówny strumień, przeciekanie wody na styku kranu i zlewu/ściany albo kranu i wylewki, brak płynności w ruchu pokręteł czy uchwytu – to koniecznie musimy przyjrzeć się temu z bliska i ocenić, gdzie dokładnie pojawił się problem. Diagnozę usterki może też wykonać fachowiec, któremu zajmie to zapewne mniej czasu, dzięki czemu od razu przystąpi do naprawy.

Oczywiście samemu można spróbować naprawić cieknący kran, ale jeśli nie masz odpowiednich narzędzi i podstawowej wiedzy odnośnie napraw hydraulicznych, to lepiej zaufaj fachowcowi. Pomoże doświadczony hydraulik lub złota rączka.

Ile trwa naprawa cieknącego kranu?

Czas naprawy cieknącego kranu zależy od rodzaju usterki. Wymiana uszczelki przebiegnie szybciej niż głowicy lub wylewki. Jednak musimy liczyć się z tym, że cały proces zajmie 1-2 godziny.

Prace mogą się przedłużyć jeśli okażę się, że usterka jest bardziej skomplikowana, a fachowiec nie ma przy sobie potrzebnych elementów. Wtedy, najczęściej po ocenie sytuacji, udaje się on do sklepu po odpowiednie części, co automatycznie wydłuża czas całej naprawy. Jednak gwarantuje to zakup prawidłowych produktów od właściwego producenta.