Dlaczego zmywarka nie pobiera wody?

Facebook

Pierwszą sytuacja, w jakiej zmywarka może mieć problem z poborem wody jest niewłaściwe podłączenie. Wśród podłączeń znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne, które nieumiejętnie podłączone mogą sprawić, że nasz sprzęt nie będzie działał prawidłowo. Jednym ze skutków, może być na przykład niepobieranie wody.

W przypadku urządzeń, które do sprawnego działania potrzebują podłączeń do rozmaitych sieci jednocześnie, warto wspomóc się doświadczeniem wykwalifikowanego fachowca. Dotyczy to zwłaszcza pralek, suszarek do ubrań oraz zmywarek do naczyń.

Problem nieprawidłowego poboru wody pojawić się może oczywiście nie tylko w wyniku złej instalacji ale również później- w czasie eksploatacji.  Wtedy  głównych elementów zmywarki, mających wpływ na jej nieprawidłowe działanie w zakresie poboru wody, zaliczamy: elektrozawór, płaszcz wody, filtr oraz programator.

Uszkodzenie elektrozaworu

Elektrozawór jest jednym z głównych urządzeń, odpowiedzialnych za prawidłowy dopływ wody do zmywarki. Zmywarka nie pobiera wody, jeśli ten element zostanie uszkodzony, zapchany lub nieprawidłowo zamontowany. Charakterystyczne buczenie wydobywające się ze sprzętu, jest sygnałem uszkodzenia elektrozaworu. Możemy go naprawić lub wymienić.

Zapchanie płaszcza wodnego

Płaszcz wody zapobiega niekontrolowanemu wyciekowi wody ze zmywarki. Ze względu na jego charakterystyczną budowę, złożoną z wielu wąskich kanalików, dość często dochodzi do jego zapchania, np. resztkami jedzenia z talerzy, fusów z kawy czy herbaty lub rozpuszczonych podczas zmywania etykiet. Usuniecie tej usterki jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć płaszcz wodny z komory zmywania, wyczyścić odpowiednim detergentem, a następnie zamontować w urządzeniu.

Zakamienienie filtra dopływu

Filtr dopływu wody do zmywarki, odpowiedzialny jest za oczyszczanie wody, którą zmywarka pobiera do zmywania naczyń. Z uwagi na poziom twardości wody, nierzadko dochodzi do jego zakamienienia. W większości przypadków otwór zwęża się, co uniemożliwia prawidłowy przepływ wody i osiągnięcie odpowiedniego ciśnienia. Efektem tego, jest ograniczona drożność. Nierzadko, choć równie często się zdarza, dochodzi do całkowitego zakamienienia filtra, co zupełnie uniemożliwia przepływ wody. Zakamieniony filtr, może być też przyczyną uszkodzenia elektrozaworu. Taki filtr należy odkamienić lub wymienić na nowy.

Uszkodzenie programatora

Najpoważniejszą awarią mającą wpływ na to, że zmywarka nie pobiera wody, jest uszkodzenie programatora urządzenia. W praktyce, sprzęt podejmuje pracę, jednak podczas zmywania zaprogramowane parametry zmieniają się samoczynnie. Efektem jest wysyłanie błędnych informacji do elektrozaworu, który może nie pobierać wody. Jedynym rozwiązaniem w tym wypadku, jest wymiana programatora na nowy. Co ważne, nowy element musi zostać odpowiednio dobrany do modelu urządzenia. Nie może tu być mowy o zamiennikach, czy regenerowanych programatorach ze starszych modeli. Taka instalacja może skutkować całkowitym uszkodzeniem zmywarki, która z kolei nie będzie podlegać gwarancji producenta.