Skąd się bierze pleśń i grzyby na ścianach?

Facebook

Wiedza na  temat skąd się bierze pleśń  pomaga nie tylko wyeliminować szkodliwe drobnoustroje, lecz także zapobiec ich ponownemu rozwojowi. Pleśń i grzyb na ścianie pojawiają się najczęściej w wyniku nadmiernej wilgoci. Pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić niepokój, są czarne plamki na ścianach. Wyglądają one nieestetycznie oraz wpływają negatywnie na zdrowie.

Pleśń i grzyb na ścianie pojawiają się najczęściej w pomieszczeniach, w których oprócz nadmiernej wilgotności panuje podwyższona temperatura. Dlatego problem ten dotyczy najczęściej takich pomieszczeń jak łazienki oraz kuchnie. Kiedy zignorujemy pleśnie lub grzyby na ścianie, mogą rozprzestrzenić się i zadomowić również w salonie czy sypialni. Co przyczynia się do powstawania idealnych warunków dla rozwoju tych mikroorganizmów.

Nieprawidłowa wentylacja

Po pierwsze – nieprawidłowa wentylacja, która zaburza cyrkulację powietrza. Może ona wynikać z błędów na etapie jej projektowania lub wykonania. Częstym niedopatrzeniem jest zły dobór wentylatora do nieruchomości. Kiedy urządzenie blokuje powietrze, zamiast je odprowadzać, pojawia się wilgoć na ścianie.

Zwiększanie wilgotności powietrza w pomieszczeniach bez wentylacji.

Częstym problemem, zwłaszcza w małych mieszkaniach jest  suszenie prania w pokoju bez wentylacji. Przy częstym powtarzaniu tego zabiegu  dostarczamy do powietrza duże ilości wilgoci, co sprzyja powstawaniu pleśni. Rozwiązaniem jest inwestycja w suszarkę elektryczną a jeśli nie mamy takiej możliwości to jak najczęstsze wietrzenie pomieszczenia.

Błędy projektowe konstrukcji budynku

Pleśnie i grzyby powstają także w wyniku błędów projektowych i wykonawczych całego budynku. Przykładem może być pojawianie się mostków termicznych w miejscach, gdzie mur styka się z obróbkami okien, dachu czy fundamentów.

Zalanie ścian

Pleśń czy grzyb na ścianie pojawiają się często w wyniku zdarzeń losowych. Mogą to być między innymi przeciekanie dachu podczas ulew bądź zalanie mieszkania. Podstawową odpowiedzią na pytanie, jak usunąć pleśń ze ściany, jest zlikwidowanie przyczyny nadmiernej wilgotności. 

Pleśń a grzyb – różnice 

Wilgoć na ścianie sprzyja powstawaniu zarówno pleśni, jak i grzybów. Musisz jednak wiedzieć o różnicach pomiędzy tymi drobnoustrojami, by móc je skutecznie zwalczać. Grzyb w domu jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka, a także struktury budynku. Niszczy materiały budowlane i zadomawia się nawet w drewnie czy betonie. 

Ponadto grzyb na ścianie wydziela nieprzyjemny zapach, rozrasta się w szybkim tempie, zajmuje coraz większe przestrzenie oraz tworzy charakterystyczne narośle. Warto również pamiętać, że występują różne rodzaje grzybów domowych, między innymi: stroczek łzawy, twardziak łuskowaty, siarkowiec płotowy. Największe zagrożenia dla człowieka stwarzają jednak takie odmiany jak kropidlak cytrynowy lub czarny oraz pleśniak zielony. Są to rodzaje grzybów pleśniowych.

Pleśnie występują najczęściej na sufitach oraz górnej części ścian. Dodatkowo przybierają formę małych, czarnych plamek, ale warto zachować ostrożność, ponieważ może pojawiać się również w innych kolorach, na przykład zielonym, rudym czy żółtym. Pleśń na ścianie nie przenika w kolejne warstwy materiału, a więc nie uszkadza go.