Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna?

Facebook

Polskie Towarzystwo Alergologiczne potwierdza, że najzdrowsza temperatura dla człowieka to 20°C. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych ma wpływ na nasze zdrowie, pozwala także efektywnie zarządzać energią cieplną w domu i ograniczać jej zużycia. Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę, ale można przyjąć pewne standardy za uniwersalne i warto ich przestrzegać ustawiając domowy system grzewczy. Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wynosić między 18 a 22°C. Trudno podać jedną wartość dla wszystkich pomieszczeń. Temperatura powinna być ustawiana indywidualnie, ponieważ każde z nich pełni inną funkcję.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

  • pokój dzienny: 20-22 st. C.,
  • kuchnia: 16-19 st. C.,
  • sypialnia: 17-19 st. C.,
  • łazienka: 22-24 st. C.,
  • pokój dziecięcy: 20-22 st. C. 

Jeden stopień mniej to niższe zużycie ciepła o około 5-8 procent

Najważniejsze, by zacząć kontrolować swoje kaloryfery i nie przegrzewać mieszkań, szkodząc w ten sposób sobie i naturze. Czy wiesz, że wystarczy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1 stopień, by zauważyć różnicę w rachunkach?

Ostatnie badania wykazują, że ponad połowa Polaków przegrzewa mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej. Eksperci zdecydowanie rekomendują utrzymywanie jej o 1-2°C niżej. Zmiana może wydawać się niewielka, lecz przynosi sporo korzyści i przede wszystkim pozwala obniżyć wysokość rachunków za ciepło o około 5-8 proc rocznie. 

Obniżenie temperatury w mieszkaniu pozwoli zredukować wydatki na ciepło, pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, a także poprawi jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. 

Optymalną temperaturę w pomieszczeniu pozwolą osiągnąć głowice termostatyczne. Są to urządzenia, które służą do ustawiania wybranej temperatury grzejnika. Najczęściej ich konstrukcja jest uniwersalna, pozwalająca na montaż na każdym typie kaloryfera. Są one łatwe i intuicyjne w obsłudze.

Ważną kwestią jest też zadbanie aby kaloryfery były sprawne i wydajne. Zapowietrzone, częściowo grzejące kaloryfery nie zapewnią nam optymalnej temperatury i wygenerują dodatkowe koszty.  Dlatego należy zadbać o prawidłowe działanie kaloryferów i całej instalacji grzewczej.  Często wymaga to pomocy wykwalifikowanego, doświadczonego fachowca. Takich właśnie oferuje firma WAWELMAJSTER.