Jak zmieniać ustawienia trybu okna na tryb zimowy lub letni?

Facebook

Najłatwiejsza metoda, aby zapewnić sobie komfort termiczny, gdy za szybą szaleje mróz, a oknom zagwarantować długoletnią, bezawaryjną pracę to ustawienie okna na  tryb zimowy. W chłodniejsze dni różnica temperatur  miedzy domem a otoczeniem wymaga zastosowania odmiennego stopnia przylegania skrzydła do ramy okiennej. W cieplejsze dni powinniśmy ustawić okna na tryb letni dzięki czemu zapewnimy lepsza wentylację w pomieszczeniach.

Jak przestawić okna na tryb zimowy lub na tryb letni?

Zimą powinniśmy wyregulować stolarkę otworową w taki sposób, aby mroźne powietrze nie dostało się do środka, a ciepło z domu nie uciekło na zewnątrz. Tu z pomocą przychodzi tryb zimowy w oknach, czyli takie ustawienie bolców (rolek), które zwiększy docisk uszczelki, co znacznie wpłynie na szczelność całej konstrukcji. Dzięki temu ograniczymy konieczność dogrzewania pomieszczenia, a to wpłynie korzystnie nie tylko na stan naszego portfela, ale i kondycję środowiska.

Regulacja okien jest niezbędna także w innym przypadku. Zdarza się, że okno nie może się domknąć lub ciężko je otworzyć. Podczas codziennego użytkowania jego skrzydło mogło minimalnie zmienić swoje położenie (np. lekko opadło), więc warto je przywrócić na „właściwe tory”.

Ustawienie okna na zimę nie należy do najtrudniejszych zadań, dlatego z powodzeniem możemy zająć się tym sami. Od czego zacząć? Najlepiej od zapoznania się z instrukcjami regulacji okien PVC i ALU.

Gdy już poznamy specyfikę okna, przydadzą nam się również podstawowe narzędzia – imbusy i klucze typu Torx. Jak przestawić okna na tryb zimowy?  Po otwarciu skrzydła i zdjęciu osłony dolnego zawiasu, wkładamy klucz do środka i przekręcamy w prawo, gdy chcemy podnieść element lub w lewo, gdy chcemy go opuścić. Tego samego narzędzia używamy również do ustawienia zawiasu w drugiej pozycji, przesuwając skrzydło w lewo lub w prawo. Ostatnią opcją jest regulowanie zawiasu w górnej części okna – skrzydło możemy podnieść lub opuścić od strony klamki.

Okucia okienne są fabrycznie ustawione w pozycji neutralnej, tzn. skrzydło przylega do ramy, a znacznik na zaczepie wskazuje „godzinę szóstą”.  Możemy z powodzeniem zmienić położenie zaczepu na „godzinę dziewiątą” (letnią) lub „trzecią” (zimową).

Jednak jeśli w domu brakuje nam „złotej rączki” i nie ufamy swoim technicznym umiejętnościom, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanego specjalisty.  Takiego fachowca zapewni Ci  firma Wawelmajster.  Doświadczony pracownik wykona usługę szybko, profesjonalnie i tanio.