Wymiana instalacji elektrycznej

Facebook

Po co wymienia się instalację elektryczną?

Głównym powodem, dla którego następuje wymiana instalacji elektrycznej, jest bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno ochrony sprzętów w domu, jak i przede wszystkim zdrowia i życia ludzi. Wadliwie działająca instalacja może bowiem spowodować pożar, dlatego warto dowiedzieć się najważniejszych informacji na temat konieczności instalacji nowych przewodów.

Kiedy wymienić instalację elektryczną?

W polskim prawie nie ma przepisu, który określałby, co ile dokładnie lat trzeba dokonać wymiany instalacji elektrycznej w budynkach mieszkalnych. Istnieje tylko zapis, że właściciele domów mają obowiązek utrzymywać ją w odpowiednim stanie technicznym. Jednakże montaż nowych przewodów jest koniecznością w kilku sytuacjach. Jakich? O tym poniżej:

Stara instalacja elektryczna

Mianem starej instalacji elektrycznej określić możemy układy mające już ponad 20 lat. Ostatnie dwie dekady przyniosły bowiem nowe standardy techniczne montażu sieci. Na przykład wcześniej kładziono głównie przewody z aluminium, które łatwo się nagrzewają i niszczą. Obecnie instalatorzy stosują przewody miedziane, które są dużo bardziej odporne na wysokie temperatury. Dlatego warto rozważyć instalację nowych przewodów w łazience i kuchni, gdzie pracuje najwięcej sprzętów narażonych na przeciążenia. Ponadto przy dużej ilości AGD w domu stara instalacja elektryczna może być niewydajna. Objawia się to tym, że równoczesne uruchomienie kilku urządzeń (np. zmywarki, piekarnika i jednocześnie pralki) powoduje za duże obciążenie i „wywalenie” bezpieczników.

Zepsuta instalacja elektryczna

Bardzo często stara instalacja elektryczna wymaga wymiany. Można to zdiagnozować, jeśli często dochodzi do zwarć i awarii. Być może jest już tak zniszczona, że konieczne będą nowe przewody. W tym celu należy najpierw zlecić oględziny instalacji fachowcowi od elektryki posiadającemu odpowiednie uprawnienia wydane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (tzw. uprawnienia SEP). Elektryk ogląda instalację i określa, czy konieczna jest wymiana części lub całości instalacji. Można bowiem wymienić jedynie część układu, jeśli będzie to wystarczające dla zapewnienia poprawnego działania. Jest to rozwiązanie tańsze i mniej inwazyjne. Wtedy stare przewody zostają, lecz odcina się od nich dopływ prądu.

Rozbudowa domu a wymiana instalacji elektrycznej

Jeśli planujesz rozbudowę domu, pomyśl o instalacji nowych przewodów lub przynajmniej modernizacji starszych. Zwłaszcza jeśli w budynku jest instalacja starszego typu. Pamiętaj, ze modernizacja nie zawsze jest tańsza od nowej instalacji, nie zawsze też jest możliwa. Oceni to fachowiec, który wskaże najlepsze postępowanie w konkretnym przypadku. Następnie wybrany projektant sporządzi projekt rozbudowy lub wymiany. Tak, aby nowa lub zmodernizowana instalacja była wydajna i odporna na nagłe skoki napięcia.