Wybór gniazdka elektrycznego w zależności od pomieszczenia.

Facebook

Bezpieczne gniazdko to takie, które dobrano do miejsca, gdzie je zamontowano. Jakie kontakty sprawdzą się w różnych pomieszczeniach? Sprawdź zasady dobierania gniazdek elektrycznych.

Łazienka

Łazienka to pomieszczenie wilgotne, więc warto zainstalować w niej gniazdo hermetyczne albo z klapką. Powinny mieć oznaczenie klasy wodoszczelności minimum IP44 (do miejsc wilgotnych). Wtedy będziesz pewny, że ich prawidłowe funkcjonowanie nie będzie narażone na ewentualne usterki. W miarę możliwości powinny też znajdować się jak najdalej od armatury, czyli zlewu, umywalki lub wanny.

Kuchnia

W kuchni sprawdzą się takie same gniazdka jak w łazience, czyli o zwiększonej odporności na działanie wilgoci. Warto zadbać o to, aby znalazły się na odpowiedniej wysokości nad blatem i oczywiście w wystarczającej liczbie. Sprzęty typu lodówka czy zmywarka powinny mieć swoje „dedykowane” kontakty. Z kolei do obsługi mniejszych urządzeń (np. blendera, robota kuchennego) możesz zainstalować dyskretne gniazda meblowe, które „chowają się” w blacie.

Pokój dziecięcy

W przypadku gniazdek w pokoju dziecięcym przede wszystkim należy zadbać o zminimalizowanie ryzyka porażenia prądem w wyniku włożenia do środka metalowych przedmiotów albo palców. W pokojach dziecięcych często stosuje się kontakty z przesłoną torów prądowych lub izolacyjną przegrodą blokującą dostęp do elementów przewodzących, która automatycznie zamyka się po wyjęciu wtyczki z gniazdka. Inna opcja to zaślepki na gniazdka elektryczne zakrywające nie tylko dziurki, ale cały kontakt (można je nakładać praktycznie na każdy rodzaj gniazdka).

Salon

Gniazdka elektryczne w salonie powinny przede wszystkim pasować do wystroju i nie rzucać się zanadto w oczy. Na rynku znajdziesz na szczęście tak dużo różnych modeli, że bez problemu dopasujesz coś do swojego mieszkania. Jeśli chodzi o klasę wodoszczelności, do salonu wystarczą w zupełności kontakty z oznaczeniem IP22.

Montowanie gniazda na zewnątrz

Na zewnątrz można zamontować natynkowe lub podtynkowe gniazdo hermetyczne. Jeśli wybierzesz opcję natynkową, zwróć uwagę, czy obudowa ma klasę wodoszczelności minimum IP44, a nawet IP56 (do miejsc narażonych na działanie wody typu okolice basenu czy sauny). Nie bagatelizuj tego faktu, ponieważ niestosowanie wskazanych reguł dotyczących montażu może zaszkodzić całej instalacji elektrycznej w domu.