Jaką wybrać podłogę do salonu – na co zwrócić uwagę?

Facebook

Aranżując salon zawsze się trochę głowimy – wszak to najbardziej reprezentacyjna część naszego domu, na którą zwrócone się oczy każdego. Salon to przede wszystkim relaks i spotkania z rodziną czy przyjaciółmi, ale ma też swoją praktyczną stronę- zwłaszcza gdy jest połączony z aneksem kuchennym. Jaka podłoga będzie najodpowiedniejsza do tego wnętrza i na co zwrócić uwagę będąc w sklepie z podłogami?

Płytki – najbardziej praktyczne rozwiązanie

Jeszcze jakiś czas temu trudno nam było wyobrazić sobie płytki w salonie – kojarzyły się one jednoznacznie z kuchnią czy z łazienką. Dziś eleganckie płytki podbijają szturmem salony, stanowiąc podłogę i praktyczną, i gustowną. Możliwości są tutaj bardzo szerokie- znajdziemy płytki, które niemal do złudzenia imitować będą prawdziwe drewno, z jego słojami i barwą, możemy wybrać płytki przypominające marmur czy też tradycyjne, acz eleganckie płytki gresowe. Płytki w salonie to rozwiązanie, które na pewno skusi wszystkich tych, którzy cenią podłogi praktyczne. Jednak wiele możliwości wykończeniowych sprawia, iż podłoga z płytek w niczym dziś nie ustępuje elegancji nawet tej drewnianej. Jakie są główne zalety płytek w salonie? Przede wszystkim bardzo łatwo je myć, co docenią np. rodzice małych, raczkujących i wszędobylskich maluchów. Jeśli więc jesteśmy miłośnikami bardzo czystych wnętrz i podłóg, mamy w domu pupili (np. psa czy kota) oraz alergików, podłoga z płytek w salonie może być strzałem w dziesiątkę. Najlepiej w salonach sprawdza się gres szkliwiony i nieszkliwiony, a jeśli chcemy mieć jednolitą podłogę, warto wybrać płytki rektifikowane. Zaletą płytek jest także to, iż możemy mieć jednolitą podłogę na całej przestrzeni- i salonu i aneksu kuchennego.

Jakie drewno wybierać na podłogi?

Miłośnicy drewna wybiorą oczywiście podłogi z naturalnego drewna lub panele do złudzenia drewno imitujące. Drewnianą podłogę układa się oczywiście na długie lata- jest ona odpowiednio droższa, ale najbardziej elegancka, a także wytrzymała. 

Panele to cały czas doskonały wybór.

Bardzo częstym wyborem na salonową podłogę są oczywiście panele, będące bardziej ekonomiczną podłogą niż prawdziwe drewno. Uznaniem cieszą się panele winylowe, które są bardzo odporna na wodę, dlatego można je także z powodzeniem stosować w łazienkach i kuchniach. Panele winylowe są także podłogami antypoślizgowymi, plamoodpornymi i wytrzymałymi, a do ich zalet doliczyć ponadto można:

  • wytłumienie odgłosów kroków, a więc dobrą izolację akustyczną,
  • kompatybilność z ogrzewaniem podłogowym,
  • stabilność wymiarów niezależnie od temperatury,
  • bardzo łatwy montaż, w tym możliwość montażu na starej podłodze.

Czy wykładziny nadal są modne?

Ostatnią z propozycji będzie wykładzina, choć dla wielu pomysł ten może wydawać się bardzo passe. Wykładzina to jednak całkiem dobry pomysł na salonową podłogę, jeśli zależy nam na przytulności oraz na cieple, a niekoniecznie stać nas na montaż ogrzewania podłogowego. Wykładzina sprawdza się też dobrze w przypadku, gdy mamy małe dzieci, które spędzają całe godziny na zabawie na podłodze, choć nie jest odpowiednia dla alergików. Przed zakupem wykładziny podłogowej warto sprawdzić, czy ma ona atesty przeciwpożarowe. Jeśli zależy nam na wytrzymałej wykładzinie, wybierzmy tą wykonaną z poliamidu, który cechuje się wysoką sprężystością i wytrzymałością, odpornością na tarcie oraz niską kurczliwością.