5 pomysłów na ściany działowe

Facebook

Zanim podejmiesz decyzję, z czego wykonać Twoją ściankę działową, zastanów się, jakie powinna mieć ona właściwości. Weź pod uwagę trwałość, izolację akustyczną, estetykę, cenę i sposób montażu. Wybierz budulec, który najlepiej sprawdzi się w danym wnętrzu i spełni Twoje oczekiwania.

1. Ścianka działowa z betonu komórkowego

Obecnie ścianki tego typu stawia się z bloczków gładkich lub profilowanych na pióro i wpust.Materiał ten jest łatwy w obróbce i cięciu, dlatego też doskonale nadaje się do budowy łukowatych ścianek o fantazyjnych kształtach. W bloczkach stosunkowo łatwo można drążyć bruzdy pod okablowanie. Chociaż materiał ten nie zapewnia wysokiej izolacji akustycznej, ma wiele zalet. Jest dość odporny na powstawanie uszkodzeń mechanicznych i ogień, a ewentualne ubytki można łatwo wypełnić przy pomocy np. fugi elastycznej.

2. Ścianka działowa z cegły

Materiał ten jest bardzo solidny, odporny na powstawanie uszkodzeń i ma dobre właściwości akustyczne. Na ceglanej ściance bezpiecznie powiesisz nawet ciężką szafkę. Do budowy ścian działowych najlepiej nadają się cegły dziurawki i pustaki ceramiczne. Są o wiele lżejsze niż cegła pełna, dzięki czemu nie stanowią tak dużego obciążenia dla stropu. Nieco gorzej tłumią hałas .

3. Ścianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych

To  najtańsza, atrakcyjna alternatywa dla ciężkich ścian murowanych z cegły. Nie obciąża ona stropu, jest łatwa w montażu i można postawić ją w każdym miejscu, a w razie potrzeby, bez kłopotu zdemontować. Konstrukcję takiej ścianki wykonuje się z profili np. stalowych, a następnie obudowuje się je płytą gipsowo-kartonową. Materiał ten jest gładki, od razu po postawieniu ścianki, możesz więc przystąpić do jej wykańczania i malowania. Za główne wady tego budulca uznaje się niską odporność na powstawanie uszkodzeń mechanicznych oraz niewielką wytrzymałość na obciążenia.

4. Ścianka działowa z pustaków szklanych

Pustaki szklane, zwane również luksferami efektownie wydzielają przestrzeń. Są wodoodporne, dobrze doświetlają przestrzeń i nabyć je możesz w szerokiej gamie kolorów. Kolejną ich zaletą jest bardzo dobre tłumienie dźwięku. Jest to stosunkowo drogie rozwiązanie, jednak pozwala osiągnąć oryginalny efekt.

5. Ścianka działowa izolująca akustycznie

Najlepsze wyciszenie zapewniają miękkie płyty z waty szklanej lub maty z tego samego materiału. Zwróć tylko uwagę, by miały one gęstość powyżej trzydziestu kilogramów na metr sześcienny oraz grubość od pięciu, do dziesięciu centymetrów. Ścianę działową izolująca akustycznie możesz zbudować z dwóch warstw płyt gipsowo-kartonowych, umieszczonych po obu stronach stelaża, przedzielonych wełną mineralną. Taka konstrukcja bardzo dobrze stłumi hałasy, zapewni Ci ciszę i prywatność.