Jak  prawidłowo przyciąć drzwi?

Facebook

Często przy wymianie samych drzwi pojawia się problem, że są one za duże do wcześniej zamontowanej futryny. Jeśli różnica wynosi tylko klika cm  rozwiązanie problemu jest dość proste  – wystarczy zakupić standardowe, nowe drzwi i je skrócić. W przypadku większej różnicy pozostaje droższe rozwiązanie – zamawianie drzwi na wymiar.

Skrócenie drzwi nie jest bardzo trudne – prawie każde skrzydło wewnętrzne można przyciąć od dołu.  Jeśli już w momencie zakupu znamy dokładny wymiar do jakiego  trzeba obciąć, to taką usługę można zamówić przy zakupie w markecie budowlanym. Jeśli natomiast mamy już drzwi w domu i chcemy je dopiero skrócić można to zrobić samodzielnie posiadając podstawowe umiejętności i narzędzia takie jak pilarka tarczowa.

Aby przyciąć drzwi skrzydło należy położyć w poziomie na stabilnej, płaskiej powierzchni, np. na koziołkach malarskich. Następnie należy precyzyjnie wyznaczyć linię cięcia i przy pomocy pilarki tarczowej odciąć odmierzoną, dolną część skrzydła na całej szerokości. Najważniejsze jednak aby wcześniej dokładnie zamierzyć drzwi do futryny oraz układu zawiasowi i  właściwie  wyznaczyć linię cięcia. Pół biedy  jeśli utniemy za mało, można poprawić. Gorzej, gdy za bardzo skrócimy skrzydło i po zamontowaniu powstanie nieplanowana dziura między podłoga a drzwiami.

W przypadku braku narzędzi pozostaje nam skorzystać z pomocy fachowca.