Jak prawidłowo przygotować ściany do malowania

Facebook

Malowanie ścian to długotrwały proces, dlatego warto starannie się do niego przygotować. Przed rozpoczęciem przygotowania ścian do malowania, warto przeczytać zalecenia znajdujące się w karcie technicznej lub na opakowaniu produktu.    

Ważną czynnością jest zabezpieczenie wszystkich powierzchni niemalowanych przed zachlapaniem. Niektóre farby mogą trwale uszkodzić malowane elementy.  

Należy także sprawdzić, czy powierzchnia przeznaczona do malowania jest czysta i bez uszkodzeń. Wszelkie zabrudzenia będą wpływać negatywnie na przyczepność farby do podłoża. Każdą ścianę przed malowaniem należy odkurzyć, umyć oraz uzupełnić ubytki jeśli takowe występują i następnie całą powierzchnię zagruntować.  Gruntowanie przy użyciu odpowiedniego produktu pozwoli oszczędzić czas i pieniądze. Ponadto prawidłowo zagruntowana powierzchnia o wiele lepiej “przyjmuje” farbę, co w efekcie gwarantuje lepszą i dłuższą eksploatację. Warto pamiętać, że kolor farby podkładowej powinien być zbliżony pod względem nasycenia barwy do farby nawierzchniowej. Ten zabieg pozwala nam na uzyskanie koloru na ścianie już podczas malowania farbą gruntującą. Zmniejszamy w ten sposób krotność malowania i, co za tym idzie, malujemy ekonomicznie.