Czym jest barwa światła ?

Facebook

Barwa światła  jest jednym z najważniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy doborze oświetlenia. Znacząco wpływa ona bowiem na nasze samopoczucie i odbiór aranżacji pomieszczenia.

Przy doborze oświetlenia często koncentrujemy się na mocy lamp i technologii. Tymczasem równie ważną sprawą jest określenie barwy światła. Będzie miała wpływ na wygląd pomieszczenia i odczuwalną w nim atmosferę. Oświetlenie o innej barwie jest zalecane do sypialni, a inne do warsztatu czy garażu.

Co to jest barwa światła i jakie są jej rodzaje?

Nie każda żarówka i świetlówka dają taki sam rodzaj oświetlenia. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że kolor emitowanego światła jest inny. Niektóre punkty dają barwę ciemniejszą, przypominającą płomień świecy. Inne mocno rozjaśniają pomieszczenie niemal błękitnymi promieniami. To jest właśnie barwa światła, a jej wpływ na odbiór aranżacji w pomieszczeniu jest ogromny.

Od czego zależy barwa światła?

Oblicza się ją za pomocą pomiaru temperatury barwowej źródła światła. Pomiar podawany jest w Kelwinach (K). Wspomniane wcześniej światło świecy ma barwę na poziomie 2000 Kelwinów. Z kolei najzimniejsze oświetlenie wewnętrzne osiąga kolor na poziomie 10000 K.