Montaż parapetu wewnętrznego

Facebook

Parapet wewnętrzny opiera się na murze pod oknem i jest wsunięty w ścianę po bokach okna. Pod oknem często ściana jest cieńsza i znajduje się tam wnęka, w której umieszcza się grzejnik. Jeżeli nawis parapetu jest bardzo duży i przekracza 1/3-1/2 jego szerokości, a parapet jest ciężki, warto pomyśleć o dodatkowym podparciu go kątownikami zamocowanymi do muru. W przeciwnym razie pod dużym obciążeniem, na przykład gdy ktoś na nim usiądzie, może się zarwać.

Planując montaż parapetu wewnętrznego, trzeba pamiętać, że powinien się on znajdować 12-15 cm nad grzejnikiem, aby nie przeszkadzał w rozchodzeniu się strumienia ciepłego powietrza. Ma to szczególne znaczenie w przypadku grzejników konwektorowych.

Parapety wewnętrzne można zamontować przed wykonaniem tynków wewnętrznych albo po ich ułożeniu. Zawsze robi się to, zanim zaczniemy malowanie ścian. Jeśli montujemy parapety przed tynkowaniem, należy je starannie zabezpieczyć folią, żeby ochronić je przed wilgocią i uszkodzeniem. Jeżeli montujemy parapety po tynkowaniu, to przed ich osadzeniem trzeba nieco podkuć mur, a po zakończonym montażu miejsce wkucia parapetów starannie wykończyć zaprawą.