Jak dobrać syfon do umywalki?

Facebook

Syfon  umywalkowy pełni kilka istotnych funkcji w każdym domu, dlatego warto wybrać go w sposób świadomy. Jego podstawowym zadaniem jest oczywiście odprowadzanie wody z umywalki do ścieków, ale nie tylko. Syfon odpowiada również za zatrzymanie gazów oraz nieprzyjemnych zapachów z instalacji kanalizacyjnej. W niektórych łazienkach syfon znajduje się na widoku, pełniąc przy okazji funkcję estetyczną. Dokonując więc wyboru syfonu do umywalki warto wziąć pod uwagę, jaką ma on pełnić funkcję – czy poza praktyczną również wizualną – a także do jakiego typu umywalki będzie przyłączony.

Rodzaje syfonów umywalkowych

Dokonując wyboru syfonu musimy zwrócić uwagę na to, do jakiego rodzaju sanitariatu jest on przeznaczony, inny bowiem syfon powinniśmy wybrać do wanny czy bidetu, a inny do umywalki.  Różnią się one między sobą sposobem montowania, średnicą odpływu, a nawet możliwością podłączenia przelewu. Syfony, zawierające wszystkie niezbędne elementy do montażu, to tzw. modele kompletne. Z kolei półsyfony to modele, których syfon z odpływem wchodzą w skład baterii. Na rynku występują dwa podstawowe rodzaje syfonów  – butelkowe i rurowe. W ofercie sklepów znajdziemy też modele o całkowicie niestandardowych kształtach. 
Wybór syfonu bardzo często podyktowany jest dostępną przestrzenią znajdującą się pod umywalką, bowiem jedne mają budowę pionową, a drugie z kolei poziomą. Pamiętajmy jednak, że to na jaki model się zdecydujemy, będzie zasadniczo wpływało na funkcjonalność tej instalacji, jak również na długoletnie użytkowanie umywalki warz z zainstalowanym przy niej syfonem. Który zatem wybrać model – syfon rurowy czy butelkowy, a może lepiej niestandardowy – designerski?

Syfon rurowy, butelkowy czy może niestandardowy – który z nich wybrać?


•    Syfony butelkowe – pionowe
Syfony butelkowe są to najbardziej znane modele syfonów. W dolnej części mają umieszczony zbiornik z wodą, który niekiedy swoim kształtem przypominają właśnie butelkę. Rozwiązanie to z pewnością sprawdzi się w małych łazienkach, bo dzięki swojej konstrukcji nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

•    Syfony rurowe – poziome
Syfony rurowe mają kształt zbliżony do litery “U”. Są nie tylko wydajne, ale też dosyć rzadko się zapychają, uchodzą więc za niezwykle praktyczne. Z zasady syfony rurowe montuje się przy umywalkach zabudowanych, gdzie jest nieco większa przestrzeń.

•    Syfony niestandardowe – designerskie
Ten rodzaj syfonów charakteryzuje się nietypowym kształtem, co najczęściej wynika ze względów estetycznych. Takie stylizowane syfony pozwalają na dopasowanie konstrukcji poszczególnych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej do stylu całego wnętrza.