Rodzaje  sufitów podwieszanych

Facebook

Sufit podwieszany to rozwiązanie stosowane często zarówno w starym jak i nowym budownictwie. Idea stojąca za sufitami podwieszanymi jest stosunkowo prosta i polega na możliwości uzyskania w pełni jednolitej powierzchni sufitu bez konieczności korygowania krzywizn lub uszkodzeń samego stropu. ponadto pozwala on na uzyskanie ciekawej, przestrzennej aranżacji sufitowej, często uzupełnionej ciekawym oświetleniem punktowym.

Efekt ten jest uzyskiwany poprzez wykonanie stelażu, do którego następnie mocowane będą elementy właściwego sufitu podwieszanego. Zazwyczaj powstaje on z aluminiowych profili, które są kotwione do ścian lub podwieszane przy pomocy wieszaków do jego stropu.


Do tak wykonanego stelaża można zamontować dziesiątki różnorodnych materiałów, dzięki czemu sufity podwieszane z łatwością wkomponują się w aranżację każdego wnętrza. Do najczęściej wykorzystywanych można zdecydowanie zaliczyć:

  • płyty gipsowo-kartonowe (GK);
  • moduły kasetonowe;
  • panele kratowe (rastrowe);
  • płyty sufitowe z wełny mineralnej;
  • gładko wykończone panele z wiórów drewnianych;
  • deski z litego drewna.


Ciekawą opcją są też podwieszane sufity napinane. Do ich wykonania wykorzystuje się specjalny materiał foliowy, który jest rozciągany pomiędzy aluminiowymi listwami. Jest on wysoce elastyczny, ale po odkształceniu wraca do swojego pierwotnego kształtu. Folia może być matowa lub błyszcząca, a szeroka paleta kolorystyczna jej odcieni pozwala uzyskać prawdziwy sufit podwieszany 3D.