Jak dbać o system kanalizacyjny w domu?

Facebook

Jeżeli chcemy uniknąć wielu problemów związanych z uszkodzeniem kanalizacji, warto utrzymywać rury w należytym stanie. Co zrobić, aby uniknąć awarii kanalizacji, zalanego mieszkania?

Pierwsze symptomy problemów z kanalizacją

Często kłopoty z kanalizacją nie wiążą się z wydobyciem nieczystości na zewnątrz i zalaniem całej łazienki lub mieszkania, jednak potrafią być bardzo uciążliwe. Gdy nie możemy sobie poradzić z niedrożnym WC, łazienka jest wyłączona z użytku, co może być niekomfortowe dla domowników. Jeżeli zauważymy pierwsze objawy zatkanej toalety warto natychmiast zareagować i przepchać WC. Jeżeli to nie pomaga należy wezwać fachowca, może się okazać, że awaria jest poważna. Szczególnie jeżeli mamy do czynienia z wolno spływającą i cofającą się wodą, nieprzyjemnym zapachem ulatniającym się z syfonów oraz bulgotaniem w rurach. Jak nie dopuścić do takich problemów?

Zadbaj o drożność toalety

Pod żadnym pozorem nie wolno traktować toalety jak śmietnika. W łazience najczęściej korzystamy z przedmiotów, które łatwo pęcznieją, czyli tamponów i wacików. To właśnie one są najczęstszą przyczyną zapychania odpływu kanalizacyjnego. Dobrze wykonana instalacja poradzi sobie z dużą ilością papieru toaletowego, jednak nie możemy liczyć na to, że chusteczki nawilżane i ręczniki papierowe nie zatkają toalety. Przepychania kanalizacji można uniknąć stosując się do tych kilku rad. Przedmioty higieniczne powinny lądować w koszu na śmieci. Podobna sytuacja bywa w kuchni. Często w pośpiechu wyrzucamy do kuchennego zlewu resztki jedzenia, które mogą łatwo się spuścić po odkręceniu kranu. Jednak po pewnym czasie na skutek zalegających w rurach resztek pokarmowych zacznie wydzielać się nieprzyjemny zapach. Warto dodać, że wszelkie tłuszcze, takie jak olej z patelni wylany do zlewu kuchennego nie służą dobrze kanalizacji. Jeżeli tylko mamy taką możliwość dobrym pomysłem jest zamontowanie pod zlewem specjalnego urządzenia rozdrabniającego.

Regularne czyszczenie kanalizacji

Pogotowie kanalizacyjne jest niezbędne w przypadku całkowitego zapchania rur. Jest to niezwykle ważne, szczególnie jeżeli nie przebywamy w mieszkaniu większość dnia. Jeśli rano zauważymy stojącą lub cofającą się wodę w toalecie, nie warto zwlekać, ponieważ może okazać się, że po powrocie do domu została zalana cała łazienka lub nawet mieszkanie sąsiada. Właśnie z tego względu bardzo ważna jest dbałość o rury kanalizacyjne. Nikt z nas nie chce marnować czasu przed pracą na problemy z toaletą, nawet jeżeli fachowcy bardzo sprawnie poradzą sobie z niedrożnością rur. Firmy specjalizujące się w udrażnianiu kanalizacji używają specjalistycznych wodnych węży ciśnieniowych oraz sprężyn mechanicznych. Bardzo dobrze sprawdzają się przy zapchanych umywalkach, ubikacjach oraz kratkach podłogowych. Regularnie korzystając z usług fachowców unikniemy ewentualnej kosztownej awarii, która obciąży nasz miesięczny budżet.