Rodzaje gniazdek elektrycznych.

Facebook

Rodzajów gniazdek elektrycznych jest bardzo dużo – możesz wybierać zarówno spośród klasycznych modeli, jak i nowoczesnych. Jednych i drugich na rynku nie brakuje. Warto jednak wiedzieć, które gniazdka elektryczne najlepiej wybierać i gdzie je montować.

Na rynku znajdziesz wiele rodzajów gniazdek elektrycznych. Przede wszystkim można je podzielić na jedno- i trójfazowe, a te pierwsze również ze względu na sposób montażu na natynkowe oraz podtynkowe.

Kontakty różnią się także liczbą gniazd. Najbardziej popularne są pojedyncze i podwójne, ale w ofercie znajdziesz również potrójne, a nawet poczwórne gniazdka elektryczne. Sprawdzą się one zwłaszcza tam, gdzie występuje kumulacja urządzeń wymagających zasilania używanych jednocześnie, np. przy biurku komputerowym czy w kuchni. Istnieją gniazdka przeznaczone dla konkretnych sprzętów, np. antenowych, komputerowych czy telefonicznych.

Gniazdka elektryczne natynkowe

Gniazdka elektryczne natynkowe mają wszystkie niezbędne elementy w puszce, którą przytwierdza się do ściany. Może być ona hermetyczna, czyli dodatkowo zabezpieczona przed działaniem wilgoci lub pyłów. Jednak takie gniazdka uchodzą za mniej estetyczne (zauważalnie odstają od ściany), dlatego najczęściej stosuje się je w pomieszczeniach gospodarczych, piwnicach, garażach, altanach czy na strychach.

Gniazdo podtynkowe

Gniazdo podtynkowe ma puszkę elektryczną montowaną wewnątrz ściany. Na zewnątrz znajduje się obudowa najczęściej wykonana z tworzywa sztucznego albo bardziej szlachetnych materiałów, np. drewna czy marmuru. Niezwykle eleganckim rozwiązaniem są gniazdka elektryczne szklane. Wybór jest więc stosunkowo szeroki, więc z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model, który dopasuje się do Twojego gustu oraz aktualnej aranżacji wnętrza.

Bezpieczne gniazdka

Obecnie standardowym zabezpieczeniem, które powinno mieć każde gniazdko elektryczne, jest uziemienie. W kontaktach najczęściej używanych w Polsce funkcję tę pełni wystający, metalowy bolec.

Gniazdo meblowe

Gniazdo meblowe montuje się nie na ścianie, ale np. w blacie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się na wyspie kuchennej. Przekłada się na większy komfort jej użytkowania, zwłaszcza jeśli chcesz umieścić na niej sprzęt elektryczny do przygotowania posiłków czy napojów.