Jak zapobiegać zanieczyszczeniu fug?

Facebook

Czyste, zadbane fugi są niezbędnym elementem eleganckiej łazienki.  Osad, zacieki  czy też w najgorszym przypadku pleśń świadczą nie tylko o nieprawidłowym utrzymywaniu  czystości ale przede wszystkim są niewskazane ze względów zdrowotnych. Dlatego warto dołożyć starań aby fugi były czyste i zadbane. W tym celu możemy posłużyć się ogólnie dostępnymi preparatami chemicznymi dedykowanymi do czyszczenia fug lub postawić na metody domowe jak ocet, soda, pasta do zębów. Coraz bardziej popularne staje się też czyszczenie gorącą parą wodną, wymaga to jednak posiadania odpowiedniego urządzenia.

Systematyka to podstawa

Niezwykle ważna jest systematyka czyszczenia. Z pewnością fugi, które są przemywane co najmniej raz w tygodniu nie zajdą tak zanieczyszczeniami, jak te, które czyszczone są rzadko. 

Ilość fugi ma znaczenie

Istotne jest także to, na jaki rodzaj płytek postawimy. Z pewnością bardziej funkcjonalne są płytki duże. Stosując je uzyskuje się po prostu mniejszą ilość spoin. Poza tym w ostatnich sezonach popularne stały się płytki, które kładzie się na tzw. wąskiej fudze. Wtedy to spoiny nie są zbyt rzucające się w oczy.

Wybierz dobry produkt

Poza tym ważny jest sam wybór fug. Na rynku znajduje się ich tak duży wybór, że można idealnie dopasować je kolorystycznie, postawić na produkt, który ze względu na kolorystykę nie będzie żółkł czy, na którym zanieczyszczenia nie będą tak bardzo widoczne. Oczywiście należy postawić na fugi pochodzące do dobrych i sprawdzonych producentów. Produkty te zazwyczaj można łatwiej wyczyścić, poza tym wiele z nich posiada właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne.