Awaria instalacji elektrycznej w domu

Facebook

Domowa awaria instalacji elektrycznej zazwyczaj wynika z usterek instalacji lub sprzętu, który jest do niej podłączony. Bardzo często można uporać się z nimi w prosty sposób, jednak zdarzają się również awarie elektryczne, których nie da się naprawić bez odpowiedniego sprzętu, wiedzy oraz doświadczenia. Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej osoby. Dowiedz się, jakie są najczęstsze awarie elektryczne w domach i mieszkaniach. Poznaj ich przyczyny oraz najskuteczniejsze rozwiązania.

Awaria instalacji elektrycznej a nieprawidłowo działające urządzenia

Jedną z najczęściej występujących domowych awarii instalacji elektrycznych jest zwarcie. Zwarcie to momentalne zmniejszenie rezystancji obwodu elektrycznego, w czasie którego płynie prąd zwarciowy większy od prądu roboczego, w następstwie czego dochodzi do uwolnienie ogromnej energii w krótkim czasie. Taka sytuacja może prowadzić do stopienia metalowych elementów.

Zwarcie występujące w domu czy mieszkaniu jest zazwyczaj winą przedłużacza, zasilacza do laptopa, żelazka, suszarki, oprawy oświetleniowej, płyty indukcyjnej lub niskiej jakości żarówki. Tego typu awariom towarzyszy wybijanie bezpieczników. Jednak wystarczy odłączyć wadliwe urządzenie, by można było ponownie włączyć bezpieczniki. Wówczas w instalacji będzie mógł na nowo popłynąć prąd.

Uszkodzenie przewodu – jedna z najczęstszych przyczyn awarii instalacji elektrycznych w domu

Kolejną sytuacją, w której może dojść do awarii instalacji elektrycznej, jest uszkodzenie przewodu, do którego dochodzi na przykład w czasie wiercenia otworów w ścianach. Bardzo często usterka ta spowodowana jest również rozerwaniem, zmiażdżeniem czy też nacięciem przewodów elektrycznych. Niekiedy wystarczy naprawdę niepozorne uszkodzenie, by po czasie wyniknęła z tego poważna komplikacja. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest wyposażenie się w specjalne lokalizatory, wskazujące miejsca, w których przebiegają kable (zarówno w ścianie, jak i w gruncie). Potrafią one również lokalizować bezpieczniki oraz wyłączniki w obwodach końcowych, a także wykrywać zwarcia czy przerwy w przewodach. Warto jednak pamiętać, że wymiana uszkodzonego przewodu nie jest zadaniem prostym, dlatego najlepiej powierzyć je osobie z doświadczeniem.

Warunki atmosferyczne – jak wpływają na awarie elektryczne?

Warunki atmosferyczne mają niebagatelny wpływ na działanie instalacji i sprzętów elektrycznych, szczególnie tych zewnętrznych. Wystarczy większy poziom wilgotności, by doszło do zwarcia między przewodami, których izolacja jest nawet w niewielkim stopniu uszkodzona. By ustrzec się przed takimi sytuacjami, konieczne jest używanie specjalnych przewodów, a także ochrony hermetycznej.

Przestarzała instalacja elektryczna może doprowadzić do awarii

W przypadku dosyć starych instalacji elektrycznych, szczególnie tych z aluminiowym okablowaniem, bardzo często zdarza się złamania przewodów lub dochodzi do ich wypadania z zacisków łączeniowych, co jest nagminną przyczyną zwarć. Jednakowe skutki może mieć również zły dobór przewodów czy też zabezpieczeń, a także przeciążenie czy niewłaściwe połączenie.

Jak wspominaliśmy, w wiekowych instalacjach najczęściej stosowano okablowanie z aluminium, które nie spełnia współczesnych wymagań, dlatego może ono prowadzić do licznych usterek. Jedną z nich jest niestabilne działanie sprzętów podłączonych do sieci elektrycznej, jednak konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. W najgorszym wypadku dojść może do pożaru. Stąd też warto pomyśleć o wymianie starej instalacji, jednak nie jest to zadanie łatwe, więc najlepiej powierzyć je doświadczonym osobom.