Kiedy zdecydować się na montaż nowych grzejników?

Facebook

Grzejniki ścienne (potocznie nazywane kaloryferami) to wymienniki cieplne typu woda-powietrze lub para-powietrze będące jednym z elementów układu centralnego ogrzewania. Urządzenia te są powszechnie stosowane w wielu pomieszczeniach. Ich działanie polega na wymianie ciepła z otoczeniem. By system mógł pracować wydajnie i efektywnie, wszystkie jego elementy (a więc także grzejniki) muszą być prawidłowo skonfigurowane. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek istotne problemy ze starymi grzejnikami, warto rozważyć ich wymianę. Powodów, dla których kaloryfery nie funkcjonują tak, jak powinny, jest wiele. Do najczęstszych należą korozja na powierzchni grzejnika, kłopoty z nagrzewaniem czy widoczne przeciekanie. Wówczas nie ma możliwości tańszej naprawy awarii niż wymiana grzejników na nowe. Jeśli jednak kaloryfer nie uległ zniszczeniu, a wydajność grzewcza jest ograniczona na przykład jedynie z powodu zapowietrzenia lub zanieczyszczenia instalacji, czasem wystarczy odpowietrzenie lub przepłukanie wnętrza kaloryfera wodą w celu pozbycia się brudu i kamienia. Innym ważnym powodem wymiany grzejnika jest gruntowny remont mieszkania. Planując wymianę całej instalacji, najczęściej chcemy usunąć też stare, żeliwne kaloryfery i zastąpić je nowocześniejszymi grzejnikami aluminiowymi. Instalacja złożona z dobrze dobranych komponentów, ze sprawną automatyką i elektronicznymi termostatami pokojowymi, pozwoli cieszyć się komfortem cieplnym oraz prawdziwą energooszczędnością . Nie wspominając już oczywiście o tym, że nowe urządzenia są o wiele bardziej dekoracyjne i pozwalają na elegancką aranżację wnętrza.

Wymiana grzejników w bloku – kiedy ją przeprowadzić?

Jeżeli zdecydujemy się wymienić grzejniki w mieszkaniu, najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, aby nie musieć się spieszyć i zdążyć ze wszystkim przed okresem eksploatacji instalacji c.o. O modernizacji domowego systemu grzewczego najlepiej pomyśleć latem, by nie było potrzeby zapewniania sobie dodatkowego źródła ciepła na czas montażu grzejników.

Jaki grzejnik wybrać?

Na rynku dostępne są kaloryfery wykonane z różnego rodzaju materiałów – aluminium, stali, miedzi oraz żeliwne. Ze względu na stosunkowo niską cenę najczęściej sięgamy po grzejniki stalowe, dużą popularnością cieszą się też modele aluminiowe. Wymieniając stary grzejnik żeliwny, należy liczyć się także z koniecznością przeróbek istniejącej instalacji, bowiem tego typu kaloryfery mogą mieć inny rozstaw podłączeń. Rozwiązaniem pośrednim jest wybór tzw. grzejników renowacyjnych. Są to nowoczesne kaloryfery przystosowane do istniejących przyłączy – wartość ich rozstawu, podobnie jak w grzejnikach żeliwnych, wynosi 500 milimetrów.