Wbrew pozorom niedrożna kanalizacja to nie tylko problem, z którym mierzą się mieszkańcy starego budownictwa czy domów jednorodzinnych bez doprowadzonej sieci kanalizacyjnej. Zapchane rury mogą przydarzyć się także w nowoczesnym budownictwie. Można jednak starać się takich problemów unikać. Niedrożna kanalizacja kojarzy nam się z reguły ze starym budownictwem i materiałami, z jakich przed laty wykonywane były tego rodzaju instalacje. Żeliwne, zwłaszcza te wysłużone, rury są często powodem zapchanej kanalizacji. Trzeba jednak pamiętać, że problem może wystąpić także przy wymienionej instalacji, a nawet w zupełnie nowych budynkach, kiedy do zlewów i toalet trafiają środki higieny osobistej, gąbki, szmatki czy tłuszcze. Na ściankach rur żeliwnych bardzo łatwo osiada tłuszcz i to on zazwyczaj stanowi główny problem niedrożności rur w starym budownictwie. Rozwiązaniem w tym przypadku jest wymiana rur na plastikowe .
Oprócz tego warto pamiętać, że winą niedrożnej kanalizacji może być po prostu wadliwa instalacja. Za wąskie rury, kolanka o niedostosowanym kącie nachylenia czy za duża liczba kolanek to najczęstsze problemy z niewłaściwie wykonaną kanalizacją.
Jak rozwiązać problem?
W zależności od stopnia zaawansowania problemu z niedrożną kanalizacją możemy spróbować rozwiązać go samodzielnie lub skorzystać z usług firmy świadczącej tego rodzaju usługi. W pierwszym przypadku dobrym rozwiązaniem mogą okazać się środki chemiczne dostępne w sklepach lub drogeriach w postaci płynów czy granulek. Trzeba pamiętać, by stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu i nie przesadzać z częstotliwością. Bardziej zaawansowaną metodą jest skorzystanie ze spirali do przepychania, która również umożliwia samodzielne rozwiązanie problemu, ale w sposób mechaniczny – takie narzędzie kupuje się tam, gdzie sprzedawane są akcesoria hydrauliczne. Gdy problem jest bardziej złożony, trzeba wezwać fachowca lub pogotowie wodno-kanalizacyjne. Wiele zależy od tego, w jakiej części instalacji pojawiła się niedrożność.
Kanalizacja w domach jednorodzinnych
W budownictwie jednorodzinnym, które nie jest podłączone do sieci kanalizacyjnej, budowane są zbiorniki bezodpływowe, czyli tzw. szamba lub oczyszczalnie przydomowe. Również w takiej sytuacji niedrożności kanalizacji się zdarzają i można im zapobiegać. Dzięki regularnym czyszczeniu przydomowych kanalizacji osadzający się tłuszcz i inne odpady nie będą zatykały instalacji. Fachowcy zajmujący się usuwaniem nieczystości radzą, by takie czyszczenie przeprowadzać dwa razy do roku.