Nieuwaga sąsiada lub jednego z domowników, awaria w całym budynku, a także skutki klęsk żywiołowych mogą doprowadzić do zniszczenia mieszkania przez zalanie. Jak usunąć wilgoć w podłodze, ścianach lub suficie?
Jak osuszyć zalane mieszkanie – od czego zacząć?
Kiedy w mieszkaniu lub domu pojawia się woda należy działać sprawnie i szybko, aby wilgoć nie zniszczyła elementów wyposażenia oraz konstrukcji budynku. Podłoga, ściany i sufit szybko nasiąkną, przez co panele mogą się wypaczyć, a tynk łuszczyć się i odpadać. Ryzyko stanowi także powstanie pleśni lub grzybów, które nie tylko są uciążliwe do usunięcia, ale też niekorzystnie wpływają na zdrowie przebywających w pomieszczeniu osób. Po zalaniu najlepiej więc trzymać się kilku podstawowych kroków:
Zlokalizowanie przyczyny zalania
Na samym początku trzeba szybko ocenić przyczynę pojawienia się wody. Może się okazać, że konieczne będzie zakręcenie jej lub poinformowanie sąsiadów o awarii. Należy szybko ograniczyć wydostawanie się wody i usunąć powód jej nieoczekiwanego pojawienia.
Pozbycie się nadmiaru wody
Kolejnym krokiem będzie pozbycie się nadmiaru wody. W przypadku niewielkiego zalania wystarczy wytarcie podłogi i ocena zniszczeń. Jeśli jest ono poważne, a wody jest dużo, może być konieczne jej wypompowanie. Oprócz nadmiaru wody należy także pozbyć się wszystkiego, co nią nasiąkło, np. dywanów, wykładzin i innych tekstyliów.
Wietrzenie i ogrzewanie
Jeśli do zalania doszło latem i nie było ono poważne, można wykorzystać naturalny sposób bez użycia specjalnych urządzeń. Polega on na odpowiednim wietrzeniu i ogrzewaniu pomieszczenia.. Minusem jest długi czas osuszania. W przypadku niewielkiego zalania w sezonie grzewczym warto podkręcić ogrzewanie. Nie należy jednak przekraczać temperatury 30 stopni, ponieważ może to doprowadzić do niszczenia elementów drewnianych oraz negatywnie wpłynie na stan ścian.
Osuszanie ścian i podłóg.
Z zalanych ścian wewnętrznych przede wszystkim należy usunąć tapety, boazerię, płytki lub inne elementy wykończenia. Może się okazać, że wilgoć wsiąkła również w tynk i będzie trzeba go skuć. Drewniane panele po zalaniu należy natychmiast wytrzeć do sucha, aby nie wypaczyły się, a na ich powierzchni nie pojawiły się grzyby i pleśń. Po wytarciu podłogi najlepiej zdjąć listwy przypodłogowe i uruchomić osuszacz powietrza, który wchłonie nadmiar wody bez uszkadzania posadzki. Jeśli woda będzie działać na nią zbyt długo, może się okazać, że będzie się nadawała jedynie do zerwania, a osuszać i zdezynfekować trzeba będzie betonowy podkład
Dezynfekcja- Ozonowanie
Mieszkanie lub dom po zalaniu trzeba zdezynfekować, aby nie mieć problemu z pleśnią lub namnażającymi się grzybami. Zajmują się tym firmy osuszające lub dezynfekcyjne.
Jakie odszkodowanie za zalane mieszkanie można dostać?
Odszkodowanie zależy m.in. od tego, z czyjej winy doszło do zalania. Jeśli awaria spowodowana jest przez sąsiada lub wynika z niedopatrzenia zarządcy nieruchomości, można ubiegać się o pieniądze z ich OC. Jeśli zalanie wynika z winy właściciela mieszkania, może on skorzystać ze swojej polisy. Wysokość odszkodowania zależy od opinii rzeczoznawcy, który oceni skalę zniszczeń oraz rodzaju polisy ubezpieczeniowej.