Cieknąca woda z kranu to powszechny problem w naszych gospodarstwach domowych. Często długo bagatelizujemy usterkę, ponieważ wydaje się nam ona błaha i nieszkodliwa. Odkładamy więc jej usunięcie. Nie jest to właściwe postępowanie ponieważ kąpiąca cały czas woda nie tylko powoduje powstawanie zacieków ale też zwiększa rachunki za wodę. Zatem naprawę powinno wykonać się możliwie jak najszybciej.
W pierwszej kolejności należy dokładnie zlokalizować miejsce nieszczelności kranu oraz ustalić, czy bateria przecieka, gdy jest zakręcona czy odkręcona.
Jeśli woda cieknie przy odkręconych kurkach, wymiany wymagają uszczelki, a gdy woda pojawia się przy zakręconej wylewce wtedy należy wymienić uszczelkę na głowicy.
Skrzypienie, utrudniony ruch i wyciek wody w miejscu styku uchwytu z korpusem baterii, nieregularny strumień lub uciążliwe kapanie z wylewki to objawy uszkodzonej głowicy baterii jednouchwytowej.
Nierównomierny wypływ z wylewki, często powodujący zachlapanie przestrzeni wokół zlewu lub umywalki, może świadczyć o zanieczyszczeniu lub uszkodzeniu napowietrzacza, tzw. perlatora.
Pamiętajmy, że wszelkie prace hydrauliczne muszą być wykonane przy zakręconym zaworze wody. Inaczej może okazać się cała kuchnia lub łazienka zaleje się wodą.