Prace związane z malowaniem ścian należy rozpocząć od dokładnego wymieszania produktów.
Wilgotność względna w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 80%. Za wysoka wilgotność w pomieszczeniu może wydłużyć czas schnięcia produktów do niebezpiecznego poziomu, co w efekcie może dać np. przebarwienia lub różnicę w połysku. Optymalna temperatura do malowania wnętrz wynosi 5 – 25 °C. Jeżeli w pokoju panuje niska wilgotność i/lub wysoka temperatura, malowanie ścian za pomocą farb wodorozcieńczalnych może sprawiać trudności. Mogą one zbyt szybko wysychać podczas malowania co może spowodować efekt smużenia.
W pierwszej kolejności należy pomalować sufit. Malowanie ścian powinno być przeprowadzone w drugiej kolejności. Rozpoczynamy od malowania wzdłuż narożników, listew i przewodów. Następnie przechodzimy do małych powierzchni, a większe zostawiamy na koniec. Farbę nanosimy spokojnymi pociągnięciami wałka w górę, a następnie w dół. Powierzchnię malujemy kilkakrotnie w różnych kierunkach. W czasie malowania połowa wałka powinna pokrywać pomalowaną wcześniej powłokę.
Dopuszcza się delikatne rozcieńczenie farby zgodne z zaleceniami zawartymi w karcie technicznej, które pomoże nam w malowaniu podczas nakładania pierwszej warstwy w niekorzystnych warunkach (niska wilgotność, wysoka temperatura).
Malując kolejne fragmenty powierzchni ścian, łączmy je zgodnie z zasadą „”mokro na mokro””. W celu ujednolicenia powierzchni i eliminacji smug pomalowany fragment wygładźmy delikatnymi ruchami wałka. Żeby zastosować się do tej zasady duże powierzchnie malujmy w min. 2 osoby (w pojedynkę nie jesteśmy w stanie tego zrobić).
Jeżeli malowanie ścian ma być kontynuowane następnego dnia, należy wałek lub pędzel włożyć do plastikowej torebki i szczelnie ją zamknąć.