Wymiana fugi mineralnej – na co zwrócić uwagę?

Facebook

Fugi mają to do siebie, że z czasem się brudzą i wykruszają.  Wpływa to  ujemnie na estetykę wnętrza. Jeśli dokładne wyczyszczenie nie pomoże pozostaje wymiana fugi.

Fugi mineralne czyli robione z zaprawy są trudne do usunięcia, bo zazwyczaj mocno trzymają się podłoża. Trochę łatwiej je usunąć, gdy są stare i zaczynają pękać lub się wykruszać. Warto się zaopatrzyć w specjalne ręczne noże lub dwuostrzowe pilniki do usuwania starych fug. Najwygodniej jednak użyć elektrycznej mikroszlifierki wielozadaniowej, sprzedawanej z zestawem różnych kocówek roboczych. Aby usuwać spoiny mikroszlifierkę trzeba uzbroić w końcówkę frezującą. Podczas frezowania należy pilnować, żeby nie uszkodzić płytek.

Po usunięciu fug puste miejsca trzeba odkurzyć najpierw sztywną szczotką, a na koniec odkurzaczem. Masę do fugowania rozrabiasz w wiaderku z wodą – dosypując zaprawy do wody, a nie odwrotnie. Musisz uzyskać konsystencję gęstoplastyczną. Masę nakłada się pacą gumową. Zwilżoną gąbką zbierasz później nadmiar masy i profilujesz spoiny – żeby były płaskie. Na zakończenie wilgotną ścierką lub gąbką zmywasz z płytek resztki zaprawy i smugi pozostałe po fugowaniu.