Kiedy i jak często wykonywać cięcie tui?

Facebook

Ogólna zasada dotycząca tego, kiedy ciąć tuje, mówi, że tego typu zabiegi przeprowadza się od końca marca do końca lipca, a najpóźniej do połowy sierpnia. Trzeba mieć świadomość, że zbyt wczesne cięcie naraża rośliny na przemarzanie. Natomiast zbyt późno pobudza krzew do dalszego wzrostu – soki zaczynają krążyć, przez co młode gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Tuje rosnące w żywopłocie przycina się 2–3 razy w sezonie, natomiast wolnorosnące obcina się, gdy zachodzi taka potrzeba i stają się zbyt duże. Pojedyncze krzewy nie rosną bowiem tak szybko.

Ważne jest, by nie przycinać tui w czasie deszczu, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Patogeny chorobotwórcze łatwiej przenikają przez miejsce cięcia.

  • Pierwsze przycinanie tui wykonuje się na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji, czyli w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia.
  • Kolejne powinno być przeprowadzone latem (w czerwcu), ostatnie zaś najpóźniej w sierpniu.

Ważną kwestią jest też pierwsze obcinanie tui po posadzeniu. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę, w jakiej formie były kupione żywotniki.

  • Tuje wykopane z gruntu (bryła korzeniowa zapakowana w jutę) obcina się zaraz po posadzeniu. Dotyczy to jednak samego wierzchołka. Przyczyni się to do lepszej adaptacji tui do nowego środowiska, ponieważ zatrzyma tempo wzrostu, przez co roślina lepiej się ukorzeni. Dodatkowo spowoduje jednostajne i jednoczesne przyrosty.
  • Natomiast tuje kupowane w doniczkach nie wymagają przycinania wierzchołków po posadzeniu, gdyż ich system korzeniowy jest bardziej rozrośnięty. Można jednak obciąć szpic dla lepszej adaptacji. Kolejne przycinanie tui wykonuje się po 2–3 latach.