Jak usunąć tapetę ze ściany?

Facebook

Znudziła ci się dotychczasowa tapeta? Chcesz odświeżyć wygląd wnętrza, pokrywając jego ściany nową efektowną okładziną? Starą tapetę możesz usunąć samodzielnie, dowiedz się jak zerwać tapetę ze ściany!

Zabezpieczenie pomieszczenia

Podczas zrywania tapet  nie unikniesz bałaganu, dlatego przed przystąpieniem do tej czynności przygotuj odpowiednio pomieszczenie do przeprowadzanych prac. Stojące przy ścianie meble zsuń na środek pokoju i przykryj je folią malarską. Zabezpiecz nią również podłogę. Osłony wymagają również włączniki światła i gniazdka elektryczne. Możesz je zakleić taśmą maskującą.

Potrzebne narzędzia.

Przygotuj też niezbędne do zrywania tapety narzędzia i produkty: nożyk introligatorski lub wałek kolczasty, szpachelkę, specjalny preparat do usuwania tapet, wiadro, szczotkę do czyszczenia ścian, wałek lub gąbkę, papier ścierny do usuwania resztek tapety i masę szpachlową do naprawiania ewentualnych ubytków w ścianie.

Preparaty do usuwania tapet

Skuteczne i szybkie usunięcie tapety z powierzchni ściany zapewni nam użycie specjalnego środka do usuwania tapet. Takie preparaty przeznaczone są do łatwego zrywania wszystkich rodzajów tapet, również tych grubych, jak np. tapety winylowe, bez ryzyka uszkodzenia podłoża. Wsiąkają one w tapetę, osłabiając działanie kleju, dzięki czemu bryty materiału powinny bez większych problemów odchodzić od ściany.

Po naniesieniu obficie preparatu na tapetę i odczekaniu wymaganego czasu, można przystąpić do usuwania okładziny. Wystarczy chwycić róg tapety i pociągnąć w dół pod niewielkim kątem. Nie należy zrywać tapety gwałtownymi ruchami, gdyż mogłaby odejść razem z tynkiem. Bardziej oporne fragmenty może ściągać ze ściany przy pomocy szerokiej szpachelki.