Jak naprawić pękniętą ścianę?

Facebook

Rysy i pęknięcia na ścianach mogą powstawać z różnych powodów i mieć zróżnicowany charakter : od powierzchownych rysek  po głębokie spękania.  Większość z nich można skutecznie naprawić. Oto kilka sposobów na trwałe i skuteczne wypełnienie ubytku.

Przyczyny pęknięć ścian

Każdy budynek powoduje naturalne osadzanie się gruntu, a jego pełna stabilizacja następuje zwykle po około 2 latach od postawienia – w tym czasie na ścianach mogą pojawiać się rysy i pęknięcia. Inną przyczyną pojawiania się pęknięć może być niewłaściwe osadzenie fundamentów lub błędy wykonawcze. Wytrzymałość wszelkich materiałów powinna być wyliczona przez projektantów i zrealizowana z bezpiecznym zapasem. Również zmiany temperatury oraz wilgotności mogą zwiększać szanse na pęknięcia. Ściany zwykle tworzone są z cegieł, pustaków czy betonu, które mają dużą wytrzymałość na ściskanie, jednak niewielką na rozciąganie. Kiedy w którymś materiale zostaną przekroczone naprężenia rozciągające, na ścianach mogą pojawić się rysy.

Odpowiednia diagnoza ścian

Zarysowania i pęknięcia ścian przebiegają zwykle prostopadle do naprężeń rozciągających. Pęknięcia nie większe niż 1 mm, które się nie powiększają, zazwyczaj nie się objawem poważniejszych wad konstrukcyjnych. Jednak gdy są one szersze i głębsze i stale się powiększają, powinniśmy zasięgnąć rady architekta lub konstruktora. Aby skutecznie oceniać stopień pęknięć, możemy wykorzystać zwykły gips. Wystarczy, że do szczeliny w kilku miejscach nałożymy warstwę gipsu. Po kilku dniach sprawdzamy: jeśli gips jest gładki – pęknięcie nie zwiększa się, ale jeżeli na gipsie pojawią się rysy, oznacza to, że pęknięcie z czasem może się pogłębiać, a obok mogą pojawiać się kolejne. Wówczas najlepiej skonsultować się z fachowcem.

Naprawa pęknięć

Jeśli pęknięcia stanowią jedynie problem estetyczny, możemy przystąpić do prac tuszujących ubytek. Najpierw osłaniamy podłogę i sprzęty domowe, aby uniknąć mozolnego sprzątania i usuwania pyłu. Następnie poszerzamy szczelinę, tak by uzyskała ona kształt litery „V” – najlepiej zrobić to przy pomocy trójkątnej skrobaczki. Usuwamy powstały pył i okrągłym pędzlem rozprowadzamy w szczelinach emulsję gruntującą albo farbę podkładową. Przy szczególnie chłonnych tynkach możemy przed zagruntowaniem zwilżyć naprawiane szczeliny mokrym pędzlem. Jeśli tynk jest stary, warto wzmocnić podłoże, a wszelkie potencjalne odspojenia należy skuć. Po 24 godzinach od wyschnięcia gruntu, wypełniamy szczeliny masą szpachlową. Można użyć gładzi szpachlowej o przedłużonym czasie wiązania lub gotowej masy akrylowej. Masę nakładamy szpachlą, prostopadle do kierunku pęknięcia, na zmianę z obu stron. Przy większych ubytkach tynku (po skuwaniu) możemy jego powierzchnię uzupełnić zaprawą szybko twardniejącą lub też otynkować w tradycyjny sposób.

Uwaga! Nie warto stosować masy akrylowej (wyciskanej z pistoletu), gdyż jest to rozwiązanie tymczasowe i pojawienie się kolejnych pęknięć jest jedynie kwestią czasu.