Nawiewniki okienne- działanie, rodzaje, montaż.

Facebook

Nawiewniki okienne to nieskomplikowane urządzenia, dzięki którym do pomieszczenia dochodzi powietrze z zewnątrz, zapewniając prawidłową cyrkulację.
Nawiewniki do okien, nazywane również nawietrzakami okiennymi, to niewielkie podłużne urządzenia zakładane zwykle przy górnej części ramy okna. Montuje się je głównie po to, żeby ograniczyć otwieranie okien (szczególnie w sezonie grzewczym), ale jednocześnie zapewnić wentylację w budynku. Coraz powszechniejsze używanie nawiewników wynika z coraz większej szczelności okien. Kiedyś okna były tak nieszczelne, że nie było jeszcze potrzeby montowania dodatkowych otworów wentylacyjnych. Wywietrzniki do okien warto zainstalować z kilku powodów, przede wszystkim zdrowotnych – w pomieszczeniach pozbawionych wentylacji na szybach oraz ścianach z czasem zaczyna pojawiać się pleśń i grzyb, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Niedostateczna wymiana powietrza (z której zimą często rezygnujemy, bo jest zbyt zimno na otwieranie okien) również nie jest korzystna – powoduje chociażby bóle głowy. W związku z tym, że w miastach powietrze jest zanieczyszczone smogiem, można zamontować nawiewniki okienne z filtrem, które nie przepuszczą do środka szkodliwych cząsteczek. Warto pamiętać – nawiewniki okienne nie powinny powodować, że w mieszkaniu jest zimno. Ich zadaniem jest umożliwienie mikrowentylacji w oknach, a nie wychładzanie budynku.

Rodzaje nawietrzaków okiennych
Żeby wiedzieć, jakie nawiewniki okienne wybrać, warto zapoznać się z ich rodzajami. Wywietrzniki okienne dzielą się na dwa główne typy: ciśnieniowe oraz higrosterowane.

Ciśnieniowe
Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tej podstawie automatycznie kontroluje przepływ powietrza.

Higrosterowane
Drugim rodzajem nawietrzaków są nawiewniki okienne higrosterowane. Zasada ich działania opiera się na wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt wilgotno, nawiewnik higrosterowany otwiera się, a gdy pomieszczenie osiąga optymalne warunki – osłona się przymyka.

Montaż nawiewników okiennych
Nawiewniki montuje się we wszystkich pokojach oraz kuchni – w łazience nie, gdyż mogłaby się nadmiernie wychładzać. Montaż nawiewników okiennych wymaga specjalistycznych narzędzi, jeśli więc nie chcesz uszkodzić zarówno tego sprzętu, jak i okna, najlepiej zleć to doświadczonemu fachowcowi. Nawiewniki montować można w górnej części ramy okiennej, w górnej części zewnętrznych ścian lub ewentualnie w roletach zewnętrznych. Żeby umieścić nawiewnik w oknie, wykonuje się w nim otwory montażowe, przykręca go, a następnie zakłada osłony. Na rynku są także nawiewniki okienne montowane bez wiercenia – warto się jednak poradzić specjalisty, czy tego typu nawietrzak sprawdzi się w Twoim domu.